НЕОПХОДНА УЛАГАЊА У БИЦИКЛИСТИЧКУ ИНФРАСТРУКТУРУ

ЛОЗНИЦА (27. март 2025) – Безбедност и еколошки бенефити бициклизма

Иако je бицикл последњих година све популарнији у спортско-рекреативне сврхе, његова употреба као свакодневног превозног средства још увек није достигла очекивани ниво. Лозница као град са релативно компактном централном зоном има потенцијал да повећа удео бициклиста у свакодневним кретањима, међутим, тренутно је аутомобилски саобраћај доминантан.

С доласком лепог времена бициклисти постају све чешћи учесници у саобраћају, јер бицикл представља прави избор за одлазак на посао и друга свакодневна кретања по граду. У савременим урбаним срединама све већи број људи одлучује се за бицикл као главно превозно средство.

Популаризација бициклизма је како на удружењима, тако и на локалној самоуправи, и неопходно је да њу прати одговарајућа инфраструктура, првенствено у погледу бициклистичких стаза, рекао је Милош Ђуричић из Удружења „Екоцикл“.

– Ми на нивоу града поседујемо извесна планска документа, један од последњих је Стратегија урбаног развоја града Лознице, која је предвидела развој бициклистичког саобраћаја, али иза тога треба да следе и конкретне мере. Ми смо као удружење прошле године имали донације бицикала и постављање паркиралишта. Дакле, као мало удружење трудимо се да дамо свој допринос конкретним акцијама не би ли се бицикл изборио за место које заслужује – оценио је Ђуричић.

Фото: ТВ Лотел

Иако je бицикл последњих година све популарнији у спортско-рекреативне сврхе, његова употреба као свакодневног превозног средства још увек није достигла очекивани ниво. Лозница као град са релативно компактном централном зоном има потенцијал да повећа удео бициклиста у свакодневним кретањима. Међутим, тренутно је аутомобилски саобраћај доминантан, а пешаци и бициклисти често су у другом плану.

– Нажалост, аутомобилски саобраћај у Лозници има приоритет у односу на све друге видове саобраћаја, па тако људи користе аутомобил за превоз од врата до врата. У развијеном делу света људи који су схватили бенефите бициклизма све то обављају бициклом. То је превозно средство које град чини тишим, бољим и мирнијим местом за живот. Код нас је потребно урадити такву регулативу да се системом једносмерних улица ограничи кретање у ужој централној зони, да се уради гаража где би се обезбедило паркирање аутомобила на некој прихватљивој дистанци од ужих централних зона и преусмеравање саобраћаја ван централног дела – казао је председник Удружења „Екоцикл“.

Ђуричић је додао да они као удружење у будућности очекују конкретне кораке, првенствено од локалне самоуправе у унапређењу бициклистичких стаза.

– Ми смо често помињали ту стазу од Бање Ковиљаче до Тршића која би имала и туристички значај, али би исто тако и мотивисала велики број наших суграђана и повезала Бању Ковиљачу са Лозницом и Тршићем, али и са индустријском зоном, јер је управо индустријска зона простор где гравитира велики број наших суграђана. Ту су свакодневна кретања, људи углавном долазе аутомобилима, при чему се стварају велике саобраћајне гужве – рекао је Ђуричић.

Помоћник командира Саобраћајне полицијске испоставе у Лозници Милош Мирић навео је да је бициклиста дужан да поступа у складу са својим статусом и прописима о правилима саобраћаја, саобраћајном сигнализацијом и наредбама овлашћеног службеног лица.

Фото: ТВ Лотел

– У ноћним и у условима смањене видиљивости бициклисти су обавезни у складу са законом да напред имају једно светло беле боје, а на задњој страни бицикла светло црвене боје. Возачи бицикла не смеју испуштати управљач из руку, користити мобилни телефон, држати се за неко возило, превозити предмете који би могли да угрозе њихову стабилност приликом управљања возилом или користити аудио-уређаје – рекао је Мирић.

Бројне статистике показују да бициклисти имају готово шест пута већи ризик да смртно страдају него што је то случај са путницима и возачима у путничким аутомобилима. Зато је врло важно бити опрезан у саобраћају.

– Од почетка ове године имали смо једну саобраћајну незгоду где је један бициклиста задобио тешку телесну повреду, а у току протекле године имали смо укупно тринаест саобраћајних незгода где су учесници били возачи бицикала. Од тих тринаест саобраћајних незгода девет је било са лакше повређеним лицима, три са тешким телесним повредама и, нажалост, једно лице је погинуло – казао је помоћник командира Саобраћајне полицијске испоставе у Лозници Милош Мирић.

Бициклизам доноси бројне бенефите – смањује загађење ваздуха, растерећује саобраћај, доприноси здрављу грађана и побољшава квалитет живота у граду. Примери из развијених европских земаља показују да је бициклистички саобраћај не само могућ, већ и неопходан за модеран урбани развој, при чему је неопходно да га прати развијена бициклистичка инфраструктура, уз поштовање свих саобраћајних прописа како би вожња била безбедна.

Аутор: Јелена Радовановић