САРАДЊА ДВЕ ЗЕМЉЕ ВАЖНА ЗА ТЕХНОЛОШКИ НАПРЕДАК СРБИЈЕ
ЛОЗНИЦА (19. септембар 2024) – Председник Србије Александар Вучић и немачки канцелар Олаф Шолц разговарали о литијуму у „рударском центру Европе“
Вучић и Шолц разменили мишљења на тему одрживе екстракције литијума у Немачкој и Србији, с озбиром на то да обе земље имају потенцијал да заједно раде на одрживом и одговорном коришћењу сировина. Најављена и сарадња наших студената са Рударског факултета и њихових колега из Немачке, као и организовање јавних расправа и дискусија са људима из локала о начинима за превазилажење потенцијалних проблема, јер ће, према Вучићевим речима, бити неопходан виши степен прихваћености пројеката од стране локалних заједница и локалног становништва.
Председник Србије Александар Вучић боравио је у Немачкој, где се састао са немачким канцеларом Олафом Шолцом како би увидео могућности заједничког рада на еколошки одговорним и одрживим пројектима који ће допринети технолошком напретку Србије и како би заједно сагледали могућности коришћења немачких напредних технологија у рударству у Србији.
У средишту посете, у рударском центру Европе, у Фрајбергу, била је конструктивна размена мишљења са савезним канцеларом на тему одрживе екстракције литијума у Немачкој и Србији, с обзиром на то да обе земље имају потенцијал да заједно раде на одрживом и одговорном коришћењу сировина.
Након низа састанака Вучић је изразио очекивање да ће сарадња две земље допринети не само унапређењу рударске индустрије, већ и остваривању заједничких циљева у области енергетске транзиције и заштити животне средине.
− Ми смо разговарали управо о томе како и на који начин да нам немачки стручњаци помогну у Србији да разумемо како да заштитимо животну средину, да можемо да обезбедимо нормалан живот људима у чијој се околини евентуално отвара рудник, да видимо какве све то последице носи са собом и како можемо да обезбедимо да пројекат буде изведен на потпуно безбедан начин − рекао је Вучић.
Немачки канцелар Шолц истакао је да Влада Немачке позитивно оцењује пројекат „Јадар“ у Србији. Изјавио је да ће потражња за литијумом бити огромна због чега ће бити важно да се реализује што више таквих пројеката.
Ипак, императив ће бити поштовање високих еколошких стандарда, а према Вучићевим речима, биће неопходан и виши степен прихваћености пројеката од стране локалних заједница и локалног становништва.
− Мени је драго да су наши немачки партнери позвали и представнике невладиног сектора, опозиционих политичких странака и антивладиних медија да пре нас посете Фрајберг. Жао ми је што о својим искуствима нису више говорили у нашој јавности, али сам посебно срећан што је данас са нама и Петар Филиповић из Горњих Недељица, који је и мени говорио против пројекта „Јадар“ и био учесник на протестима. Имао је прилику да поставља питања и да добије адекватне одговоре од Немаца − истакао је Вучић, који је испунио обећање дато Филиповићу у септембру ове године када је у Љубовији организовао сусрет са мештанима Јадра, Подриња и Азбуковице и том приликом га позвао да буде део српске делегације која ће посетити Немачку.
Вучић је најавио и сарадњу наших студената са Рударског факултета и колега из Немачке, као и организовање јавних расправа и дискусија са људима из локала о томе како они решавају потенцијалне проблеме, с обзиром на то да се у околини Фрајберга највећи број људи бави пољопривредном делатношћу.
− Ми знамо да нема никакве сумње да би у економском смислу то Србији донело много тога доброг и то умемо и сами да израчунамо, чак и да обезбедимо комплетан ланац производње, али оно чега немамо довољно је знања и то смо тражили у Саксонији и Немачкој − поручио је.
Председник је нагласио да верује да ћемо кроз сарадњу са Немачком, која је лидер у примени иновација и еколошких решења у рударској индустрији, унапредити наше капацитете и поставити темеље за дугорочну одрживост у овом сектору.
Веома корисном оценио је презентацију пројекта „Зинвалд литијум“ у срцу Саксоније, који представља пример како се иновативним технологијама и пажљиво планираним стратегијама могу обезбедити ресурси за енергетску транзицију, уз поштовање најстрожих еколошких стандарда.
Заједно са председником Вучићем у једнодневној радној посети Немачкој, у уторак, 11. децембра, боравиле су и министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и министарка за заштиту животне средине Ирена Вујовић.
Аутор: Даница павловић Ђуровић