САВРЕМЕНИ ТРЕТМАН КОМУНАЛНОГ ОТПАДА
ЛОЗНИЦА (8. август 2023) – Влада Републике Србије усвојила је Програм управљања комуналним отпадом, који подразумева 26 региона, при чему је град Лозница сврстан у Колубарски округ. Имплементација придруживања ће трајати 3‒5 година, а за то време КЈП „Наш дом“ вршиће активности на подизању колективне свести управљања отпадом и селекције отпада.
На седници Скупштине града Лознице усвојен је Предлог Одлуке о прихватању Студије оправданости придруживања Колубарском региону за управљање отпадом града Лознице и општина Мали Зворник, Љубовија и Крупањ, према којој ће један део отпада бити депонован у Регионални центар управљања отпадом „Еко-Тамнава“ у Убу.
Седница локалног парламента одржана је према хитном сазиву председнице Скупштине града Милене Манојловић Кнежевић са циљем да се одборници изјасне о Студији оправданости придруживања Колубарском региону за управљање отпадом града Лознице и три суседне општине, јер је Студија завршни садржај добила тек на претходној седници Скупштине града.
Према Програму управљања отпадом, који је Влада Републике Србије усвојила, град Лозница је заједно са 15 јединица локалне самоуправе сврстана у регион Ваљева.
‒ Интерес придруживању четири локалне самоуправе се огледа у испуњавању законске обавезе, тј. усвајеног Програма управљања отпадом у Републици Србији за период од 2022. до 2031. године. Претходни документ овом је била Стратегија управљања отпадом у ком је планирано 26 регионалних центара за управљања комуналним отпадом, при чему је један од тих центара и „Еко-Тамнава“ Уб, где ће бити изграђена Регионална санитарна депонија „Каленић“ ‒ рекла је известитељка Даница Ђурић, извршна директорка Комуналног јавног предузећа (КЈП) „Наш дом“.
Ђурићева је објаснила да је за реализовање програма неопходно да локалне самоуправе повећају обухват сакупљања отпада на 100 одсто територије, али и изврше набавку контејнера, канти и возила, уведу примарну селекцију отпада, изграде трансфер станице са линијом за секундарну селекцију са рециклажним двориштем, затварање и рекултивацију постојећих сметлишта, сакупљање биоразградивог отпада и изградњу постројења за компастирање и грађевински отпад.
За примарну селекцију, која подразумева суви отпад (папир, картон, пластика, метал, стакло) биће неопходно набавити 500 контејнера и два возила за транспорт, а предвиђено је да се на годишњем нивоу прикупи 8.000 тона рециклабила, док ће мокре фракције након одвајања корисних компоненти у поступку секундарне селекције бити транспортоване на Регионалну санитарну депонију „Каленић“.
‒ Циљ је да се савременим третманом отпада кроз примарну и секундарну селекцију издвоје секундарне сировине, од којих се очекују значајни приходи, а с друге стране смањујемо количине отпада који ће се одвозити на Регионалну депонију „Каленић“ ‒ казала је Ђурићева и истакла подршку Министарства заштите животне средине у изградњи неопходне инфраструктуре и набавке опреме.
Имплементација придруживања ће трајати 3‒5 година, а за то време КЈП „Наш дом“ вршиће активности на подизању колективне свести управљања отпадом и селекције отпада. На тај начин се решава проблем управљања комуналним отпадом града Лознице и трајно затварање градске депоније, што се поклапа са пројектом изградње постројења за пречишћавање отпадних вода.
Градоначелник Лознице Видоје Петровић је позивајући одборнике да прихвате Предлог Одлуке рекао да би се Лозница реализовањем планираног пројекта сврстала у ред добро организованих европских градова.
‒ Ја сам срећан што данас овај град одише животом, одише надом, што оно што смо обећали давних година, да за Лозницу има наде, да ћемо изградити ново лице Лознице, данас сви виде и сви примећују ‒ казао је Петровић за говорницом.
Први човек Лознице је одговарајући на примедбе опозиционих одборника рекао да ће и овај пројекат грађане Лознице коштати исто онолико колико су их коштали и сви претходни капитални пројекти, а што се најбоље огледа у чињеници да Лозница нема буџетска задужења.
‒ А очекује нас да ово решимо и да заиста нам служи на част и понос да Лозница постане још боље место за живот, али да са друге стране постане и средина са још бољим пословним окружењем, још атрактивнија за нова инвестициона улагања како домаћих, тако и страних привредника, јер то је једини гарант да ће се Лозница и даље наставити да се развија једним убрзаним кораком у свим сферама друштвеног живота и рада ‒ закључио је Петровић.
Такође, усвојене су и одлуке које се тичу измена и допуна Програма пословања Јавног комуналног предузећа „Топлана ‒ Лозница“, односно промене динамике коришћења буџетских субвенција усвојених на претходној седници Скупштине града.
Аутор: Кристина Милановић