Фото: hronos.rs

ЖИВОТ ИЛИ НЕ, СА ХЕПАТИТИСОМ Ц? ПРОВЕРИ ЛАКО, ТЕСТИРАЈ СЕ!

БЕОГРАД (31. ЈУЛ 2023) – Србија обележава 28. јул, светски дан борбе против хепатитиса, док у исто време у нашој земљи око 80000 људи према званичним статистичким подацима болује од овог злоћудног вируса. Због чињенице да хепатитис Ц многе особе носе са собом, а да то и не знају, препорука лекара је да се свако бар једном у животу тестира на присуство овог вируса, како би трајно излечење било могуће. Правовременим откривањем присуства хепатитиса Ц, могу се превенирати озбиљнија здравствена обољења попут цирозе и малигнитета јетре као последице коју он може изазвати.

Фото: hronos.rs

Како би се подстакао што већи број особа на тестирање и откривање присуства вируса хепатитиса Ц у Србији, одржана је конференција за медије под слоганом „Ми смо се тестирали! А Ви?“ у Ботаничкој башти Јевремовац у Београду. На конференцији су учествовали Ивана Драгојевић, председница Удружења пацијената са болестима јетре „Хронос“, професорка др Ивана Милошевић, инфектолог, гастроентерохепатолог, професор на Медицинском факултету у Београду, заменица директора Клинике за инфективне и тропске болести КЦС, и председница Републичке стручне комисије за заразне болести, др Жељко Попадић, заменик директора сектора за лекове испред РФЗО, прим. мр. сц. мед. др Виолета Ракић, епидемиолог, испред Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут“ и др Марија Ристић, медикални онколог, испред Института за онкологију и радиологију Србије.

Фото: hronos.rs

Кампања има задатак да подстакне културу редовних превентивних тестирања на присуство хепатитиса Ц, што је једини сигуран начин за ефикасну борбу, рано откривање овог вируса и лечење.

Фото: hronos.rs

Др Жељко Попадић, заменик директора Сектора за лекове Републичког фонда за здравствено осигурање је рекао да је РФЗО обезбедио најсавременију терапију за оболеле од хепатитиса.

„На листу лекова су 2018. године стављена четири иновативна лека за хепатитис Ц, а прошле године још два лека. Осим тога, проширене су индикације за лечење на терет обавезног здравственог осигурања, тако да су лекови сада доступни свим оболелима од ове инфективне болести. Тренутно се о трошку РФЗО лечи око 900 пацијената, а само од почетка ове године одобрено је лечење за више од 300 осигураника,“ истакао је др Попадић.

Фото: hronos.rs

Професорка др Ивана Милошевић, инфектолог, гастроентерохепатолог, професор на Медицинском факултету у Београду, заменица директора Клинике за инфективне и тропске болести КЦС, и председница Републичке стручне комисије за заразне болести, навела је да је процедура лечења пацијената од хепатитиса у нашој земљи знатно боља него претходних година.

Фото: hronos.rs

„Велики је напредак у последњих годину дана. Ми смо раније лечили 60 пацијената на годишњем нивоу, а сада лечимо 500 пацијената. То је огроман напредак, чак десет пута више него пре годину дана. Ипак, због већег прилива лекова, већи је и притисак на нас у Инфективној клиници, где је број особља остао исти, док је број болесника већи. Ја се надам да у перспективи са свим овим мерама које се тичу превенције, број болесника неће да расте, него ће тих 500 одобрених болесника за лечење покрити све наше потребе. То што ми радимо не би имало одјек без медија, јер је то сигуран пут да допремо до свих грађана наше земље“, истакла је професорка др Ивана Милошевић.

„Веома је важно да изменимо свест код људи, када говоримо о хепатитисима, јер се та предрасуда везује само и искључиво за употребу наркотика и промискуитет, што свакако јесте највећи ризик али није једини. Није без разлога СЗО препоручила да се свако од нас барем једном у животу тестира. Ово је дан када желимо да говоримо о хепатитису и позивамо на тестирање, али свакако је важно да на томе сви заједно радимо током целе године“, рекла је Ивана Драгојевић, председница Удружења пацијената са болестима јетре „Хронос“, и поручила да и данас владају стигма и страх код људи од инфективног обољења, и да о томе морамо размишљати, јер је хепатитис Ц савремена болест, која се може излечити правовременим откривањем.

Фото: hronos.rs

На овај дан грађани се подсећају и да је у свету више од 1,1 милиона живота изгубљено сваке године због последица инфекције хепатитисом Б и Ц, док сваких 30 секунди у свету једна особа изгуби живот од последица болести повезаних са хепатитисом. Вирус је ипак могуће трајно одстранити из организма раним откривањем, тестирањем и адекватном антивирусном терапијом.