Фото: Loznica.rs

ПОНОСНИ НА ПРЕЂЕНИ ПУТ – ОКРЕНУТИ БУДУЋНОСТИ

Лозница ( 17.јун 2026) -Лозница свечано обележила 16. јун, Дан града и 160 година од стицања статуса вароши. Централна прослава одржана традиционално уз пригодан програм и уручење јавних признања заслужним појединцима и институцијама који су допринели развоју локалне заједнице.

Фото: Loznica.rs

Свечаном академијом у Вуковом дому културе и пригодним културно-уметничким програмом обележен је 16. јун, Дан града Лознице и велики јубилеј – 160 година откако је наш град стекао статус вароши, а том приликом са скупа послата је порука да је Лозница израсла у модеран град захваљујући свеобухватним инфраструктурним улагањима и снажној подршци државног врха, као и да снага нашег града долази од људи који у њему живе.

Програм је почео Химном „Боже правде“ коју је извео мешовити хор и оркестар уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“, након чега је поздравну реч скупу, у име домаћина, упутила градоначелница Лознице Драгана Лукић.

Фото: ТВ Лотел

Она је рекла да Лозница може да се поноси својим развојним путем, али и генерацијама које су својим радом, знањем и посвећеношћу допринеле да буде оно што је данас.

— На простору који су обликовали Дрина, Јадар, Цер и Гучево настао је град који је знао да сачува свој идентитет, али и да препозна време које долази и можда зато снага Лознице никада није била у ономе што је наслеђено, већ у људима који су свакој епохи давали нов печат и нов смисао — истакла је градоначелница.

Нагласила је да је Лозница данас град који се развија, гради и повезује, а да се напредак не мери новим објектима и институцијама, већ квалитетом живота људи који у њему живе.

— Оно што је у Лозници покренуто и остварено резултат је подршке Републике Србије и председника Александра Вучића. То је политика која је омогућила да започети пројекти буду завршени. У свету који се брзо мења, ретки су градови који успеју да препознају прилике и да сарађују, зато Лозница данас са поносом гради и негује пријатељске односе са градовима и партнерима широм света — рекла је Лукићева и указала на добру сарадњу Србије са Народном Републиком Кином која је у последњих неколико година достигла историјски ниво.

Градоначелница је нагласила да је од посебног значаја за Лозницу пријатељство и сарадња са индустијским центром Кине градом Ђа Сингом, као и потписивање протокола о сарадњи и братимљењу са Карловим Варима, чиме је отворено ново поглавље међународнох односа Лознице и створен темељ за будућу сарадњу у областима културе, туризма, привреде и образовања.

Министарка државне управе и локалне самоуправе Снежана Пауновић истакла је да је на нама да чувамо наслеђе које смо добили, али и да стварамо путеве за нови развој, бољи квалитет живота и неке нове прилике за будуће генерације.

Фото: ТВ Лотел

Нагласила је да Министарство на чијем је челу остаје поуздан партнер Лозници и додала да Лозницу воде храбри људи који знају како се решавају проблеми, посебно похваливши градоначелницу Драгану Лукић као једну од 30 председница општина и градоначелница градова у Србији која је „више него успешно одговорила на све изазове у претходном периоду“.

— Ако се вратимо неколико месеци уназад, сетићемо се тешких ситуација и слика из Лознице пред које је стала једна млада и храбра жена, ухвативши се у коштац са свим проблемима и победила. Желим да Лозница настави да расте, напредује, да буде понос својих грађана — истакла је Пауновићева.

У име председника Републике Србије Александра Вучића обратила се његова изасланица, генерална секретарка председника Србије Сузана Пауновић која је Лозничанима пренела најискреније честитке и поручила да је Лозница град који спаја вековну традицију и визију будућности.

Фото: ТВ Лотел

— Када погледамо уназад, са поносом можемо рећи да је Лозница претрпела највишу и најсвеобухватнију економску и инфраструктурну промену у својој модерној историји, вођена визионарском и снажном политиком нашег председника Александра Вучића — рекла је и додала да је Лозница у последњој деценији постала највећа инвестициона база, инвестициони центар и мотор развоја читавог Подриња.

Према њеним речима, све што је урађено у претходних 14 година представља чврст темељ за будуће генерације и јасан је доказ да за Лозницу и њене грађане, уз снажно државно руководство, не постоје недостижни снови.

На свечаности поводом Дана Града Лознице традиционално су уручена највиша градска признања – Повеља и десет плакета, појединцима, установама и колективима који су својим радом, залагањем и оствареним резултатима допринели развоју и афирмацији нашег града.

Фото: Loznica.rs

Свечаности су присуствовали и министар информисања и телекомуникација проф. др Борис Братина, министар правде Ненад Вујић, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Демо Бериша, епископ шабачки Јеротеј, представници републичких институција, као и бројни представници културног, спортског, привредног, верског и јавног живота.

У културно-уметничком делу програма наступио је уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички“, са солистима Љубицом Вранеш, мецосопраном, уметничким директором Опере Народног позоришта у Београду и Драгољубом Бајићем, бас, управником Народног позоришта у Београду.

По завршетку академије, на платоу испред Вуковог дома културе наступио је Дечји ансамбл Културно-уметничког друштва „Фрула“ из Липничког Шора.

Централној свечаности поводом обележавања Дана града Лознице, 16. јуна, претходио је богат вишедневни програм уз низ културних, спортских, музичких и забавних садржаја намењених свим грађанима Лознице.

УРУЧЕНА ПРИЗНАЊА НАЈЗАСЛУЖНИЈИМА

На свечаној академији поводом Дана града, уручена су градска признања појединцима и колективима који су радом, знањем, храброшћу и талентом допринели угледу града и показали да се углед Лознице гради делима, упорношћу и резултатима који остају.

Признања добитницима уручиле су градоначелница Лознице Драгана Лукић и председница Скупштине града Милена Манојловић Кнежевић.

Највише градско признање, Повеља града, уручена је редовном професору Медицинског факултета у Новом Саду и једном од најугледнијих стручњака у области онколошке хирургије, Лозничанину, проф. др Зорану Радовановићу.

Фото: Loznica.rs

Уручено је и десет плакета Града, а оне су ове године припале диригенту опере и балета и уметничком директору Филхармоније младих „Борислав Пашћан“ Ђорђу Павловићу, председнику Шаховског савеза Србије Андрији Јоргићу, привреднику из Чокешине Дејану Радановићу, оперском певачу и директору Опере Српског народног позоришта у Новом Саду Жељку Р. Андрићу, научници и руководиоцу Одељења за системе нуклеарне безбедности у Јавном предузећу „Нуклеарни објекти Србије“ у Винчи Драгани Жарковић, спортисти и светском шампиону у џиу-џици Јовану Цветановићу, ученици Милици Алексић, електромонтерима „Електродистрибуције Србије“, огранак Лозница, Ватрогасно-спасилачкој јединици Лозница и Мушком рукометном клубу „Лозница“.

У име награђених на свечаној академији обратио се проф. др Зоран Радовановић који се захвалио на признању.

— Речи да смо почаствовани и поносни не могу довољно да опишу наше емоције, јер награда која долази од родног града и суграђана има посебну вредност. Нису ово само наше награде, оне припадају нашим породицама, сарадницима и пријатељима без чије љубави, подршке и помоћи сви ови успеси не би били могући. Дубоко верујем у тимски рад у којем се пре свега цени знање, негује солидарност и поштовање и надам се да ћемо и у наредним годинама сви заједно, свако на свој начин, радити на развоју и подизању угледа наше Лознице — поручио је Радовановић.

НАЈВРЕДНИЈА ПРИЗНАЊА СТИЖУ ОД СВОГ ГРАДА

Рад и успеси овогодишњих добитника градских признања препознати су и ван граница Лознице, али како су истакли, највећу вредност има признање које стиже од сопственог града и суграђана.

Добитник Повеље, проф. др Радовановић изјавио је да је то најзначајније признање које је добио у досадашњој каријери.

— Када вас ваши суграђани и ваш родни град препознају и цене све што сте урадили у последњих 25 година у медицини, хирургији, онкологији, то онда буди посебне емоције које не могу да се пореде са било којим стручним признањем — истакао је Радовановић.

Оперски певач и директор Опере Српског народног позоришта у Новом Саду Жељко Р. Андрић навео је да му је признање родног града највеће и најзначајније.

Фото: Loznica.rs

— Када вас ваш град препозна и призна ваше резултате, онда заиста можете рећи да је то нешто посебно — поручио је Андрић.

Тренер МРК „Лозница“ Милан Недељковић нагласио је да је награда представља сатисфакцију и обавезу да клуб настави да напредује.

Фото: Loznica.rs

— Уз добру финансијску подршку града, квалитетну спорстку инфраструктуру и добре услове за рад успели смо да клуб уведемо међу 12 најбољих екипа у Србији и притом вратимо публику у хале и од рукомета направимо спорт који долазе да прате целе породице — закључио је Недељковић.

Аутор: Јелена Гајић Ђокић / Даница Павловић Ђуровић